Yarasa Hakkında Muhtemelen İlk Kez Duyacağınız Çarpıcı Bilgiler: Yarasa Nedir? Ne Yer, Nerede Yaşar, Özellikleri Nelerdir?

Yarasa, farklı görünümü ve hakkındaki çeşitli efsaneler nedeni ile dikkat çeken bir canlı türüdür. Uçabilen memeliler sınıfına giren yarasaların ömrü ortalama 20 yıl kadardır. Küçük yüzleri, büyük kulakları, parlak ve küçücük gözlerinin yanı sıra ön ve arka ayakları arasında bulunan zarımsı ve tüysüz kanatları ile dikkat çekerler. Bu farklı görünümleri nedeni ile biraz ürkütücü canlılardır. Yarasalar gündüzleri karanlık yerlerde, baş aşağı olarak dinlenir ve geceleri de avlanmaya çıkarlar.

Yarasa Nedir?

Memeli canlılar gurubundan uçabilen ve kanatları perde şeklinde olan canlılar yarasa olarak adlandırılmaktadır. Bunların tat alma ve koklama duyuları çok gelişmiş olup, görme duyuları ise pek gelişmemiştir. Çoğumuz yarasaların ses çıkarmadığını düşünsek de aslında durum bunun tam tersidir. Yarasa sesi insanlar tarafından duyulmayan çok yüksek frekanslı olup, canlılar bu ses dalgaları sayesinde yönlerini bulurlar.

Yarasa Ne ile Beslenir?

Yarasaların beslenme şekilleri türlerine göre farklılık göstermektedir. Bu canlıların çoğu böcek yiyerek beslenirler. Bunun yanında bazı yarasa türleri meyve ve çiçek özleri ile beslenmektedir. Kuş, kertenkele, kurbağa ve balık avlayan yarasaların olduğu da bilinmektedir. Vampir yarasa adı verilen türü ise memeli hayvanların, büyük kuşların hatta insanların kanını emerek beslenirler.

Yarasalar Nerede Yaşar?

Her iki yarım kürenin tropikal bölgelerinde bulunan yarasalar mağara, ağaç kovuğu, çatı araları ve harabelerde yaşarlar. Koloniler halinde yaşayan bu canlıların erkek ve dişileri ayrı tüneklerde barınırlar. Yarasalar da tıpkı kediler gibi kendilerini yalayarak temizlerler. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde yaşayan birçok yarasa türü de bulunmaktadır.

Yarasaların Özellikleri Nelerdir?

Yarasalar türlerine göre farklı özellikler gösterirler. Biz bu canlıların genel özelliklerinden biraz bahsedelim. Ömürleri çoğu canlıya oranla daha uzun olup ortalama 20 yıl kadardır. Yılda 1 defa yavru yaparlar. Bacaklarındaki özel kas yapısı nedeni ile tavanda uzun süre asılı olarak durabilirler. Diğer kuş türlerinden farklı bir kanat yapıları bulunmaktadır. Yarasaların el ve parmakları birleşik vaziyettedir. En önemli özellikleri ise uçabilen tek memeli türü olmalarıdır.

Yarasa Nasıl Çoğalır?

Birçok ilginç özellikleri bulunan yarasaların nasıl çoğaldıkları da merak konusudur. Yarasalar çiftleşerek ürerler ve türlerine göre çiftleşmeleri de farklılık gösterebilir. Çoğunlukla mevsimsel üreme yapan yarasalar rastgele çiftleşirler. Yarasaların gebelik süresi 45 ila 60 gün arasında değişmektedir. Dişi yarasa bir seferde 1 ya da 2 tane yavru dünyaya getirir. Bazı türlerde bu sayı 4 yavruya kadar çıkabilmektedir. Doğumdan sonra  yarasa yavrusu gözleri açılıp, kürkleri çıkıncaya kadar annesinin koruması altındadır.

Yarasa Nasıl Çoğalır?

Yarasa Türleri

Yarasaların bilinen 1000’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Yarasaların türlerine göre görünümleri ve boyutları da farklılık göstermektedir. Bazı yarasaların kulakları bedenlerinden daha büyükken bazılarının da kanatları aşırı büyüktür. Sıcak bölgelere göç eden yarasalar olduğu gibi kış uykusuna yatan türleri de bulunmaktadır. Yarasa türleri arasında en çok merak edileni vampir yarasa olup bunlar kan emerek beslenirler. Dünyanın birçok yerinde görülseler de çoğunlukla Amerika’nın tropikal bölgelerindeki ormanlarda yaşarlar. Kırmızı postları bulunan kan emici yarasaların boyu 5 ila 10 cm arasında değişmekte ve ağırlıkları da ortalama 15 ila 50 gram arasındadır. Vampir yarasaların sivri ve keskin ön dişleri bulunmaktadır. Gündüzleri mağaralarda uyuyup geceleri koloniler halinde dolaşırlar. Vampir yarasalar bütün omurgalı hayvanların hatta insanların kanı ile beslenirler. Bunların emdikleri kan miktarı fazla olmasa da kuduz bulaştırma tehlikeleri vardır.

Yarasa Türleri

Dev yarasa adı ile bilinen tür ise kan emmez ve insanlara zarar vermez. Bunlar meyve ile beslenirler. Dev yarasaların kanat genişliği 1,7 metreye ve ağırlıkları da 1,6 kiloya kadar ulaşabilir. Ürkütücü bir görünümleri olsa da ağaçlardaki çiçek özlerini içerken yaydıkları polen nedeni ile ekolojik sistemde önemli bir rolleri vardır. Dev yarasalar büyük gözleri sayesinde alaca karanlıkta mağara ve ormanların içinde yollarını kolaylıkla bulabilirler.

Yarasa Türleri 1

Yarasa ısırığı çok sık rastlanan bir durum olmamasına rağmen nadiren de olsa görülebilmektedir. Yarasaların kuduz taşıyıcısı olma ihtimalleri bulunduğu için bu konuda bilinçli davranmak gerekmektedir. Başınıza böyle bir durum gelirse ısırılan bölgede kanamalı, açık yara varsa kanamayı durdurmak için pres yapın. Isırılan bölgeyi sabun ve bol su ile güzelce yıkayıp temizleyin. Yarasanın kuduz olma ihtimali varsa böyle bir durumda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?