Yaşlanınca Saçlarımız Neden Beyazlar?

Özellikle yirmili yaşlarımızda iken saç tutamlarımız arasında beliren bir adet gümüşi renkte beyaz saç teli bizi şaşırtabilir hatta ürkütebilir. “Eyvah yaşlanıyor muyum?” endişesi ile saçlarımız arasında ikinci beyaz saç telinin görünmesini bekleriz ve tehlike çanları çalmaya başlar. Erken yaşta saç beyazlaması çoğunlukla kalıtımsal bir durumdur ve yaşlılıkla bir bağlantısı yoktur. Ama bu bazıları için o kadar üzücü bir durumdur ki beyaz saç nasıl siyahlaşır sorusuna yanıt aramaya başlar. Saç beyazlaması durumunun altında yatan faktör her zaman yaşlanma süreci değildir elbette. Peki Saçlarımız neden beyazlar, altında yatan etmenler nelerdir gelin hep birlikte bakalım.

Yaşlanınca Saçlarımız Neden Beyazlar 1

Saç teli köklerine yakın yerlerde melanosit hücreleri bulunur ve buralar adeta bir fabrika gibi pigment üretirler. Melanin denilen pigment cilde de saçlara da rengini veren maddedir. Melanin ise yiyeceklerle aldığımız proteinin yapıtaşı olan bir aminoasitten oluşur. Melanin iki temel renk verir. Feomelanin altın rengi tonlarıyla kırmızı arasında bir yelpaze sunarken; ömelanin kahverengiden siyah renge uzanan bir tonlama verir. Feomelanin granülleri küçük toplar şeklindeyken, ömelanin granülleri yumurta formundadır. Granüllerin küçük yahut büyük oluşu, tonların da zayıf yahut kuvvetli olacağı anlamına gelir. Feomelanin ve ömelanin saçlarımız ve derilerimizin rengini çok farklı tonlara boyar. Saçlarımızın ve derimizin rengi ailemizden aldığımız genetik özelliklere bağlıdır.

Saçlarımıza rengini veren melanositler saç köklerinde bulunur Keratinosit adı verilen madde de meanositleri sarar ve melanini kendisine doğru çeker. Keratinositler saç yapıcı hücrelerdir. Ve her saç telinin aldığı melanin miktarı farklıdır. Bu sebeple de her saç teli aynı renkte değildir. İşte kimilerinin saçlarındaki doğal röfle görüntüsünün sebebi budur.

İlerleyen yaşla birlikte saçlarda melanin kaynağı eksilmeye başlar. Saçlar, eskiden aldığı pigmentin daha az bir miktarını almaya başladığı için mat ve cansız bir görüntü de ortaya çıkar. Melanosit tamamen bittiğinde çıkan saçlar renksiz olur ve beyaz saçlarla böylece tanışmış oluruz. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre fareler ve insanlarda yaş ilerledikçe melanosite dönüşen kök hücreler ölmeye başlar. Bu da saçlarda renk kaybı ve beyazlama demektir.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre beyaz saç tellerinin hidrojen peroksit topladığı saptanmış. Hidrojen peroksitin yaralar için kullanılan bir antiseptik olduğunu, ağartıcı ve beyazlatıcı özelliği yüzünden diş macunlarında da kullanıldığını söylersek, saçların beyazlamasındaki etken daha da net anlaşılmış olur. İnsanların yaşı gençken katalaz isimli enzim, saçta bulunan hidrojen peroksiti parçalayarak oksijen ve suya dönüştürür. Yaş ilerledikçe katalaz üretiminin azalmasıyla hidrojen peroksit hasarını gideren enzimin seviyesi de düşer. Bu durum, melanin üretimi için gerekli olan tirozinaz enziminin azalması anlamına da gelir. Yani sonuç olarak daha az pigmente sahip olan saçlar ağarmaya başlar.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?