yaz meyveleri

Yaz meyveleri ve faydaları

Yaz meyveleri yavaş yavaş tezgahlardaki yerlerini aldı. Yaz meyveleri ve faydaları nelerdir? 

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, yaz meyveleri de tezgahlardaki yerini aldı. Organik ürünler tüketmenin yanı sıra, meyveleri mevsiminde tüketmek de sağlık açısından oldukça önemli. Üzüm, erik, çilek ve karpuz gibi yaz meyvelerinin faydaları sağlık açısından büyük öneme sahip olduğu gibi bu besinlerin minerallerini kaybetmeden tüketilmesi de büyük önem taşımaktadır.

Yaz meyvelerinin faydaları nelerdir?

Karpuzun faydaları: Yaz döneminde en çok tüketilen meyveler arasında yer alan karpuz, içerdiği A ve E vitaminleri ile kansere karşı koruyucu etkisi bulunan bir meyvedir. Bunun yanı sıra, kilo yapmayan ve büyük oranda su içeren karpuz, vücuda enerji ve su depolayarak, yaz aylarındaki su kaybını önler. Aşırı tüketimi şişkinlik yapabilir. Bu nedenle gün içinde farklı zamanlarda, aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.

yaz meyveleriBöğürtlenin faydaları: Enerji ve sağlık deposu olarak bilinen ve son derece lezzetli bir meyve olan böğürtlen yaşlılığa bağlı oluşan hafıza kayıplarını belli ölçüde engeller. İshal gibi sorunların da önüne geçtiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra güzellik sağlayan meyveler arasında olduğu bilinen böğürtlenin, taze iken bol miktarda tüketilmesi, sağlık açısından önemli faydalar sağlıyor.

Çileğin yararları: Vitamin ve mineral açısından en zengin meyvelerden biri olan çilek, içerdiği A, B1, B2 vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum ve potasyum açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Olgunlaşmış çileğin fazla yumuşamamış durumda iken tüketilmesi, şeker oranı açısından önemli olduğu gibi, sahip olduğu mineral ve vitaminlerin kayba uğramaması açısından da son derece önemlidir. Çileğin faydaları arasında antioksidan özelliği de bulunmaktadır.

Eriğin faydaları: Yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan erik, detoks özelliğinin yanı sıra, içerdiği antioksidan özelliği ile de en faydalı meyveler arasında yer almaktadır.

Kayısının faydaları: Kurutulmuş olarak da tüketilen bu meyve, taze şekilde tüketildiğinde vücut açısından son derece önemli faydalar sağlar. Kemik ve kas yapısını güçlendirici etkiye sahip olan kayısının beynin düzenli çalışmasını sağlayan özelliği de bulunmaktadır. Kayısı, diş sağlığı için de önemlidir. Dişleri daha sağlam yapar. Kan yapımını artırarak, kansızlığı engeller.

Dutun faydaları: Dut, birçok hastalığa iyi geldiği gibi romatizmal ağrılara, böbreklerdeki ağrılara, kansızlık, stres, yorgunluk gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Uykusuzluğa iyi gelmesi de dutun faydaları arasındadır.

yaz meyveleri

Kirazın faydaları: Cildi korur ve yaşlanma belirtilerini geciktirir. Antioksidan etkisiyle kansere karşı koruma sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Üzümün faydaları: Üzümdeki B1, B2 vitaminleri ve çeşitli mineraller iyi bir besin kaynağıdır. Anti kanserojen özelliğe sahip olan üzüm, özellikle yaz aylarında sıkça tüketilmelidir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?