Yaz okulları faydalı mı?

Okulların kapanmasına az bir süre kala aileler yaz okulu arayışına girdi!.. Pekiyi, yaz okulları faydalı mıdır?

Yaz okullarında öğrenciler farklı branşlarda spor eğitimi alıp takım ruhunu ve paylaşmayı öğrenirken; resim ve drama gibi faaliyetlerle yeteneklerini geliştirir, eğitsel oyunlar ve dış mekan gezileriyle keyifli bir yaz geçirirler.

Yaklaşık 8 ay ciddi akademik eğitim gören çocukların yaz tatilinde 3 ay boyunca boşta kalmaları ve hatta tatili hiçbir şey yapmadan boşa geçirilecek zaman olarak görmeleri, eğitim hayatlarının kalitesi bakımından son derece tehlikelidir. Çünkü okul dönemi yeniden başladığında çocukların tatilin rehavetinden çıkması ve derslerine yoğunlaşmaları neredeyse bir iki ayı bulur.

yazokulu2_2005Maalesef çok küçük yaşlardaki çocuklardan, yetişkinlere kadar herkesi pençesine alan televizyon ve internet bağımlılığından her zamanki gibi yine en çok çocuklar etkileniyor.

Spor alanlarının yetersizliğinden arkadaşlarıyla bir arada oyun oynayamayan çocuklar, evde televizyon ve bilgisayar ekranının başından ayrılmıyor.

Enerjisini doğru yönlendireceği, kaslarını çalıştıracağı, kendisini ve sınırlarını test edeceği, arkadaşlıklar kuracağı, hoplayıp zıplayacağı, koşacağı, tırmanacağı, suyla, topla, toprakla, başka canlılarla haşır neşir olacağı yaz okullarına gitmeleri bu kadar uzun bir zamanı doğru değerlendirmeleri demek.

 

yazokulu4_2005Yaz okulları; öğrencilerin yoğun geçen öğretim yılının ardından eğlenerek vakit geçirmelerini, düzenli bir şekilde spor yapmalarını, sanatla iç içe olmalarını sağlar. Farklı fiziksel, sosyal, sanatsal beceriler kazanmaları da cabası.

Zengin öğrenme ortamlarında ilgi ve yeteneklerini keşfedebilir, arkadaşlık duygularını geliştirerek yeni dostluklar kazanabilirler.

Takım çalışması alışkanlığı kazanarak birlikte üretmenin keyfini yaşamaları, zamanlarını planlamayı öğrenmeleri o yaşlardaki çocuklar için çok önemli.

Yaz okulu seçilirken nelere dikkat edilmeli?

yazokulu1_2005Okul seçilirken çocuğun ilgi ve yetenekleri göz önüne alınmalı. Yaz okulunun ne kadar sürdüğü, okulda hangi becerilerin kazandırıldığı aile tarafından dikkatli incelenmeli.

Dikkat edilmesi gereken bir konu da ulaşım. Yolda uzun zaman geçirmesi çocuğun yorulmasına neden olur. Bu durum, çocuğun motivasyonunun ve okuldan aldığı keyfin azalmasına yol açacağı için yakın bir yaz okulu tercih edilmelidir.

Seçilen okulun güvenlik açısından yeterliliği de gözden geçirilmelidir. Yurt dışı yaz okulları düşünülüyorsa çocuğun evden uzaklaşmaya yeterince hazır olup olmadığı mutlaka değerlendirilmelidir. Gençlerde bu tip sorunlar daha az yaşansa da küçük yaş gruplarında ‘aileden ayrılma kaygısı’ ortaya çıktığı için süreç yarım kalabilir.

yazokulu3_2005Seçilen yaz okulunun çocuğun ilgi ve ihtiyaçlarına uygun etkinlikler içermesi en önemli nokta. Örneğin dışa dönük, hareketli çocuklar yüzme, futbol gibi sporlar yapabilecekleri okulları rahatlıkla tercih edebilirler. Öfke kontrolünde sorun yaşayan dürtüsel çocuklar için yine benzer seçenekler uygun. Bu onların istenmeyen dürtülerini daha sağlıklı dışa vurmalarını sağlıyor.

Sosyal becerileri zayıf, akran ilişkilerinde zorluk yaşayan çocuklar için gezi, takım sporları, tiyatro ve izcilik gibi etkinlikler içeren yaz okulları öneriliyor. Bu tür yaz okullarına devam eden çocuk hem yaşıtlarıyla daha yoğun olarak iletişim kurarak sosyalleşiyor hem de becerilerinin gelişmesiyle kendine güveni artıyor.

Dikkatlerini toplamakta güçlük çeken, konsantrasyonu zayıf çocuklar için de satranç iyi bir seçenek. Aile içinde iletişim sorunları yaşayan çocuklar yaz okuluna giderek resim, müzik gibi çalışmalara katılıp gerginliklerini atıyorlar.

Her çocuğa uygun bir seçenek sunan yaz okulları, tatilin verimli ve güzel geçmesinin bir yolu…

yazokulu7_2005

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?