Yerli Malı Haftası’nda Neler Yapılır Ve Yerli Malı Haftası Neden Kutlanır?

Yerli malı haftası olarak tabir edilen hafta genelde okullarda, derneklerde, dershanalerde ve özel eğitim kurumlarında gerçekleşir. Okul dönemlerinde birinci dönem olarak tabir edilen ilk yarı dönemde yerli malı haftası olur. Yerli malı haftası çok renkli olan bir haftadır. Yerli malı haftası öğrenciler için çok renkli olan haftadır. Makalemizde, yerli malı haftası ile ilgili yazı ve etkinlikleri hakkında sizlere bilgiler vereceğiz:

Yerli Malı Haftası Nedir

Yerli malı haftası eskiden günümüze kadar sürdürülen bir gelenektir. Yerli malı haftası olarak bilinen dönemde anneler evlatları için evden birçok yiyecek hazırlamaya çalışırlar. Örneğin 30 kişilik bir sınıfta 30 öğrencinin de aynı anda sınıfa yani ders aldıkları okula geldiğini düşünürsek, 30 öğrenci ayrı ayrı yiyecekler getirirler.  Yiyecekler evden de hazırlanabilir hazır satın da alınabilir. Fakat genelde evden yiyecekler yapılması tercih edilir.

Yerli malı haftası dostluk ve birliği simgelemek için gerçekten çok önemli aktivitedir. Yerli malı haftası olarak bilinen haftada, ise öğrenciler eğer dışarıdan malzeme alacaklar ise diğer arkadaşlarına sorarlar amaç aynı ürünü yaniş aynı yiyecekleri getirmemektir. Yerli malı haftası olarak bilinen haftada ki amaç farklı lezzetleri bir arada tatmak ve türk kültürlerini yaşatmaktır.

Yerli Malı Haftası Etkinlikleri

Yerli malı haftası içinde öğrenciler ve anneler hazırlık yaparlar. Yerli malı haftası olarak bilinen birçok etkinlik olduğunu belirtmek isteriz. Hatta bu haftanın değerini betimlendiren ve herkes tarafından belinen Yerli malı yurdun malı diye bilinen en belirgin bir yazıdır. Etkinlikler içinde en çok dikkati çeken ise yazılardır. İlgili haftayı betimlemek için daha birçok yazı, şiir ve çalışma vardır.

Yukarıda belirtilenlerin dışında okul öncesi yerli malı haftası etkinlikleri hakkında da biraz bilgi vermek istiyoruz. Okul öncesi yerli malı haftası etkinlikleri programı içinde yiyecekler dışında e el yapımı içeceklerde olur. Yerli malı haftası kutlama programı, okulda veya dershanelerde genelde sınıf hocalarının uygun gördükleri saat, uygun gördükleri gün ve onayladıkları program ile hazırlanır. Etkinlikler içinde gösteriler de olabilir. Program kapsamında şiir dinletileri, videolar ve uygulamalı anlatımlar gerçekleşir.

Yerli Malı Haftası Etkinlikleri

Yerli Malı Haftası Niçin Kutlanmaktadır

Çocukluğumuzdan beri sürdürdüğümüz, yerli malı haftası kutlama programı, her yıl belirli dönemlerde okullarda kutlanır. Yerli malı haftası öğrencilerin birbirleri ile kaşnaşması için çok önemlidir. Öğrencilerin birbirleri ile olan iletişimi güçlendirmek için bu süreci uyguluyoruz. Arkadaşlık bağlarını güçlendirmek ve yöresel lezzetlerimizi hep birlikte yemek için bu haftayı kutlarız. Okulda birliği simgeleyen bir haftadır.

Yerli Malı Haftası Niçin Kutlanmaktadır

Yerli Malı Haftası Şiirleri

Sınıf öğretmenleri öğrencilerden yerli malı haftası ile ilgili şiir, ve yazılar isterler. Şiirlerin hazırlanmasında amaç ise öğrencilerin edebi gücünü de arttırmaktır. Sınıf öğretmenleri öğrencilerden programa uygun olan el emeği çalışmalarını da isteyebilirler. Yerli malı haftasının önemini belirten mukavva karton süslemeleri ve yerli malı haftasının önemini belirten kompozisyonlar isterler. Şiirler genelde öğrencilerin kendi bilgilerini içermelidir.

Yerli Malı Haftası Şiirleri

Yerli Malı Haftası Ne Zaman

Okul öncesi olarak bilinen eğitim kurumlarında veya ilkokullarda kış ve son bahar dönemlerinde yani, Ekim Kasım, Aralık, veya Ocak ayı ortalarında yapılır. Yani okullarda yerli malı etkinlikleri ilk dönem bitmesine yakın sürede gerçekleşir. Okul öncesi olarak bilinen anaokulu eğitim kurumlarında da yerli malı haftası etkinlikleri yapılır. Okul öncesi olarak bilinen eğitim kurumlarında yani anaokullarında yerli malı etkinlikleri ilk dönem bitmesine yakın Ekim Kasım, Aralık, veya Ocak ayı ortalarında yapılır.

Yerli Malı Haftası Ne Zaman

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?