YGS öncesi ipucu kılavuzu!

Bu hafta sonu yapılacak olan YGS sınavına girecekler için birçok konuyu ele alıp ayrıntılı bilgi veren bir kılavuz hazırlandı!..

 

Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 15 Mart Pazar günü yapılacak Yükseköğretime Giriş Sınavı’na (YGS) girecek öğrenciler için ders çalışma ipuçlarını, sınav kaygısıyla baş etme yollarını ve sınav testlerinin konu ve soru dağılımlarını içeren kılavuz hazırladı.

İlçedeki resmi ve özel okullardaki sınava girecek tüm öğrencilere dağıtılan ve Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün internet sayfasında da yayımlanan ‘2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Bilgilendirme Kılavuzu’nda, YGS – LYS hakkında yanlış bilinenler, geleceğin popüler meslekleri gibi konularda bilgiler ve ipuçları içeren bölümler yer almaktadır. Kitapçığın içerisinde 2012 – 2013 – 2014 yıllarına ait lisans programlarının taban puanları ve başarı sıralarını, Mesleki ve Teknik Orta Öğretim Kurumu mezunlarının sınavsız yerleşebilecekleri ön lisans programlarını içeren bir de CD bulunmaktadır.

ygs-ipucu-kilavuzu-1_110315Kılavuzda, belli bir düzeydeki kaygının yararlı olduğu ve bu sayede istek duyma, karar alma, alınan kararlar doğrultusunda enerji üretme ve bunu kullanarak performansı yükseltme imkanı vereceği vurgulanarak, kaygının tamamen ortadan kaldırılması durumunda motivasyonun yok olacağı belirtildi.

Ölçüyü aşan kaygının ise bedensel, zihinsel ve duygusal olarak olumsuz etkiler bıraktığına, kişinin potansiyelini hayata aktarmasında ciddi engel teşkil ettiğini belirtilen kılavuzda, şu açıklamalara yer verildi: “Bir sınava girmeden günlerce önce sınavı başarıp başaramayacağınız düşüncesi beyninizi aşırı meşgul ediyorsa ve yoğun bir kaygı hissediyorsanız; üstelik bu kaygı sizin gündelik işleyişinizi bozuyorsa, uykularınızı, yemek yemenizi etkiliyorsa, sınava girerken eliniz ayağınız titreyip, soğuk soğuk terlemeye başlıyorsanız, sınavda beyniniz zonkluyor ya da soruları heyecandan okuyamıyorsanız yoğun bir sınav kaygınız var demektir.”

Sınav kaygısıyla baş etmek için zihinsel ve bedensel uygulamalar yapılabileceği anlatılan kılavuzda, “üniversite sınavı başarılı olmak için tek yoldur” düşüncesinin kaygıyı artıracağı, “kazanmazsam mahvolurum; komşuların, ailemin yüzüne nasıl bakarım” gibi yaklaşımların ise öğrenciye olumlu hiçbir katkısı olmayacağı gibi öğrenciyi hem amacından uzaklaştıracağı hem de endişelendireceği belirtildi.

“Biz sizin 1’inci tercihinize yerleşmenizi istiyoruz. Ancak 2’inci tercihinize yerleşmek de dünyanın sonu değildir” ifadesine yer verilen kılavuzda, bu düşünceyi içine sindirebilen öğrencilerin hem gayretlerinin ve çalışma isteklerinin azalmayacağı hem de sınav stresinden kurtulacakları bildirildi.

Doğru, derin nefes almanın ve hareket etmenin önemine dikkat çekilen kılavuzda, “Sınavın çok yaklaştığı günlerde, beklenilenin aksine daha çok ders çalışmak yerine fiziksel aktiviteleri artırmak, eğlenceli sporlara zaman ayırmakta yarar var. En iyi aktivitelerden biri yürümektir. Her gün en az yarım saat yürümek iyi gelebilir” tavsiyesinde bulunuldu.

ygs-ipucu-kilavuzu-2_110315Öğrencilere kendileri için zaman ayırmalarının yararlarının anlatıldığı kılavuzda, hafta içi en az birkaç saat hobi gibi zevkli uğraşlarla ilgilenilmesi önerildi.

Kılavuzda, sınava girecek öğrencilere uykularına özen göstermelerinin önemi anlatılarak, “Uyku, bir ritim meselesidir. Ortalama uyku süresi yetişkinler için 8-8,5 saattir. Uykuda bedensel ve ruhsal dinlenme gerçekleşir. Sürekli devam eden kısa süreli gecelik uyku, öğrenme, mantık yürütme, dikkat ve konsantrasyon üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır” denildi.

Kılavuzda, YGS’de son 4 yıl içinde tüm derslere ait konulara göre soru dağılımlarının istatistikleri yer alırken YGS ile ilgili yanlış bilinenlere de değinildi. Zor sorunun çok puan getirdiğinin, soruların TÜBİTAK tarafından hazırlandığının birer şehir efsanesi olduğu vurgulandı.

Kılavuzda, sınavın yaklaştığı günlerde ve sınav sırasında yapılması tavsiye edilenler şöyle sıralandı:

– Sınava son 1-2 gün kala hatırlatma notlarınız varsa onları gözden geçirin.
– Stresli ve yorucu faaliyetlerden uzak durun. Dinlenmeye çalışın.
– Sınav akşamı ağır yemeklerden kaçının.
– Uykusuz kalmayın.
– Yakınlarınızın moral desteğinizi alın.
– Sınav sabahı mutlaka kahvaltı edin.ygs-ipucu-kilavuzu-3_110315
– Sınavla ilgili araç gereçlerinizi kontrol edin.
– Kendinizi rahat hissedeceğiniz kıyafetler giyin.
– Sınav yerine erkenden ulaşın.
– Sınavda en iyi olduğunuz dersten başlayın.
– Şıklardan önce soru metnini okuyun. Soru köklerini iyi anlayın. Şıkların tamamını mutlaka okuyun. İpuçlarını değerlendirin. Yanlışları eleyin. Hiçbir fikriniz yoksa cevap vermeyin.
– Zor sorularla vakit kaybetmeyin. Yanıltıcı cümle veya sözcüklere dikkat edin.
– Bazı yanıtlar sorunun içinde gizlidir. Uzun soru, zor soru demek değildir. Altı çizili veya koyu yazılmış sözcüğe dikkat edin.
– Zaman zaman duruşunuzu, oturma pozisyonunuzu değiştirin.
– Sınıf arkadaşlarınız sınavı erkenden bitirip çıkmaya başladığında panik olmayın. Unutmayın, erken bitirenlere fazla puan verilmiyor.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?