Yılan El ve Ayakları Olmadan Nasıl Hareket Eder?

Sadece yılan adını duyduğunda bile ürperen insan sayısı hayli fazladır. Yakınında gördüğünde ise çığlık çığlığa bağırmayacak insan sayısı son derece azdır. Sürüngen sınıfına dahil edilen yılandan bahsediyoruz. Görüntüsüyle pek çok kişiyi ürküten yılan, akıllara durgunluk veren anatomisi ve hareket dinamiği ile de kendisine hayran bırakır. Kara yılan, boğa yılanı, çıngıraklı yılan fark etmez. Yılan türleri farklı da olsa anatomileri aynıdır. Peki elleri ve ayakları olmayan bu hayvanlar nasıl olur da hareket ederler?

Yılan El ve Ayakları Olmadan Nasıl Hareket Eder 1

Yılanlar etobur ve sürüngen hayvanlardır. Ayak ve bacakları olmamasına rağmen adeta su gibi akarak ilerlerler. Belgesellerde ve filmlerde gördüğümüz yılanların zeminde hızlıca akıp gitmeleri bizi hem ürkütür hem de şaşırtır. Hatta bazı yılan türlerinin saatte ortalama 25 kilometre hızla gittiği bilinmektedir. Hatta zıplama yeteneği olan yılanlar bile vardır ki onlara da uçan yılan denilir.

Hala aynı soru aklınızda değil mi? Peki nasıl oluyor da yılanlar ayakları olmamasına rağmen bu kadar hızlı hareket edebiliyor, adeta akıyor. Yılanların gövdesi tamamen omurgadan ibarettir ve bu omurga kaslar tarafından sarılıdır. Kasların hepsi birbirinden soyut olarak hareket eder. Yani bir yılan her omurga dilimindeki kasını ayrı ayrı hareket ettirir ve bunu istemsiz olarak yapar. Bu hareket yılanın kendi doğasında vardır.

Yılan türleri hareket şekillerini de belirler. Çünkü yılanlar yaşadıkları bölgelere göre evrimleşmiştir. Kaslarını etkin şekilde çalıştıran yılanlarda ise dalgalanma hareketi belirgindir. Yılanlardaki ilk hareket başlangıcı karın bölgesindeki pullarda başlar. Karın bölgesindeki pullar toprağa adeta sağlanır ve bu bölgeyi sabitler. Bu şekilde yılan güç alarak kendini ileri doğru iter ve bu hareket sayesinde “S” çizerek ilerler. Bu hareketi yapabilmesi için de çalı çırpı, bitki örtüsü, taş gibi engebeler olması gerekir. Ormanlık alanlar bunun için gayet uygundur. Yılan vücudunun arka kısmıyla kendini iterken ön kısmı ile çeker.

Yılan türleri çamurlu yüzeylerde, kumullarda ve çöllerde ilerleyebil ek içinse yan sarma tekniğini uygularlar. Kaygan yüzeylerde bu şekilde ilerlerler. Bu harekette yılan kafasını yana atar ve kafasından destek alarak vücudunu yana doğru çeker. Yani yana doğru ilerlemiş olur. Bir diğeri ise tırtıl hareketidir. Burada yılan hareket edebilmek için bütün bedenini kullanır. Yani adeta bir tırtıl gibi daralan kaslarını ileri doğru gevşetir ve bu şekilde ilerler.

Yılanların kaburgaları, uç kısımlarındaki kaslarla karın pullarına bağlıdır. Bir yılan avına odaklanır, yavaşça yaklaşır ve aniden atak yaparak amacına ulaşır. Yılanlar hızlı hareket etmek zorunda kaldıklarında da adeta bir insan kadar hızlı hareket edebilirler. Black Mamba denilen bir yılan türü saatte 24 kilometre hızla koşabilir ki neredeyse bir insan hızıdır. Bir çıngıraklı yılanın kuyruğunu sallaması için gerekli olan kaslar son derece güçlü kaslardır. Saniyede 50 kez kasılır. Bazı yılan türlerinde bir çift kaburga ve pek çok kas bulunur. Hatta 400 omura sahip olabilirler. Ayrıca vücutlarını her iki yöne eğebilirler. Görüldüğü gibi yılanlar otların, çimenlerin, ağaçların, yolların, kumulların, çöllerin yüzeyinde kayıp gidebilmek için pek çok farklı yöntem kullanır.

En büyük yılan anakondadan en küçük yılan Leptotyphlops carlae’ye kadar tüm yılanlarda ortak olan özellik her yüzeyde ve belli bir matematik formül içeren tekniklerle kolayca ilerleyebilme özelliğine sahip olmalarıdır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?