Yıldırım Topu Diye Bir Şey Var Mıdır?

Daha önce hiç yıldırım topu hikayesi duydunuz mu? Duydunuz ise bunun gerçek mi yoksa bir efsane mi olduğunu da düşünüyor olabilirsiniz. Yıldırım topu hikayeleri eskiden beri anlatılır. Hatta Ortaçağ’a kadar giden hikayeler bile vardır. Peki yıldırım topu nedir ve gerçek midir? Yıldırım topu çarpışması ne ola ki? Yıldırım topu denilen şey bir şehir efsanesi değil gerçek. Yıldırım topu gören kişiler de bu topların beysbol topundan basketbol topuna kadar değişen büyüklüklerde olduğunu ve ışık saçtığını söylüyor. Yıldırım topları kırmızı, turuncu, sarı, beyaz yahut mavi renklerde olabiliyor ve yaklaşık 100 vatlık bir ampul kadar ışık saçıyor. Yıldırım topu ya da ateş topu yerden 0,5 ila 45 metre arası yüksekte durur ve hem kendi ekseni etrafında döner hem de sağa sola, ileri geri hareket eder. Kısa bir süre içinde de tıslayarak ve büyük bir gürültü çıkartarak kaybolur.

 Yıldırım Topu Diye Bir şey Var Mıdır

Yıldırım topu yahut ateş toplarının görüntüleri ve sesler vardır. Peki ya kokuları? Ateş topları sülfür yahut ozon yanığına benzeyen keskin bir koku yayarlar ve artları sıra bir duman bırakırlar. Ateş topları genellikle gök gürültüsü ve fırtınalarda yahut fırtına öncesinde çakan şimşeklerden birkaç saniye sonra görülür.

Yıldırım topları havada ses çıkartarak dönmekle kalmaz, evlerin pencerelerinden girebilir, telefon tellerine zarar verebilir, cızırtı ile savrulabilir; göl, deniz gibi büyük su birikintilerine düşebilir. Hatta bir vakada yıldırım topunun, yıldırım çarpması sonucu bir uçağın koridoru boyunca yolcularla uçak mürettebatının gözleri önünden kayıp gittiğine bile tanık olunmuştur.

Pek bilim dünyası bu konuya nasıl bakmaktadır? Bu doğa olayı aniden gelişiyor ve filme alınamıyor. Yıldırım toplarının nasıl meydana geldiğine dair net bir açıklama yoktur. Pek çok ateş topu teorisi var ama çoğu da karmaşık. Hadiseye kimyasal açıdan yaklaşan teoriler de var. Buna göre ateş topunu oluşturan ögeler, enerji yüklü olan şimşek çakması sonucu değişime uğrayan mineral ve metallerdir. Bir kimya mühendisi ve akademisyen olan John Abrahamson ‘un geliştirdiği bir teoriye göre yere yıldırım düştüğü zaman toprakta bulunan silikon bileşenlerle karbon arasında bir kimyasal tepkime oluşur. Enerji patlaması neticesinde açığa çıkan ısı, saf metalik silikon oluşumuna sebep olur.

Bu tepkime sırasında ortaya çıkan sıcak silikon buharı, nano kürecik denilen küçük parçacıklardan meydana gelir. Yıldırım düştüğünde yer yarığının içinden çıkarak yükselen silikon nano küreler, dönen sigara dumanı halkalarını andırırlar. İşte bu halkalar sıcak ve beyaz renkli metal parçacıklarıyla birleşir ve sisi andıran bir topa dönüşürler. İş Silikon parçacıkları havadaki oksijenle tepkimeye girerler, böylelikle topun ateşi körüklenir, küre de kısa bir süreliğine de olsa yanar. Kendi içinde yanarak aydınlanan top, hava akımında sürüklenir. Ama bu hep böyle sürmez. Bir süre sonra topun yanacak silikonu kalmaz ve birdenbire sönerek kaybolur. Ama eğer ateş topunun sıcaklığı çok fazla artmışsa büyük bir atlama sesi çıkartarak ortadan kaybolur.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?