Yin yang ne demek?

Uzakdoğu, özellikle Çin’de karşılıklı iki zıtlığın dengede olduğu ve hatta birer parça da birbirinin içinde olduğunu anlatan kuram, yin yang…

Yin yang, binlerce yıldır Asya’nın geniş bir kesimini içine alan coğrafyada hüküm süren; evren ve doğayı gözlemleyip, bunların temelini oluşturan yasaları açıklayan bir kuramdır. Temelinde, doğa ve evrendeki her şeyin karşıtlık ilişkileri içinde yürüdüğünü tespit eder.

Çin felsefelerine göre yin ve yang’dan önce bir sonsuzluk vardı. Ondan sonra yin ve yang adlı zıt güçler yani ikilem oluştu. Evrende her şey zıddıyla beraber var olur ve zıt güçler olmadan hareket olmaz. Yin ve yang da bunu temsil eder.

yin-yang-1_220515Yin Yang amblemi herkesin bildiği siyah beyaz amblemdir. Amblemin arasındaki kavis sonsuz değişimi temsil eder. Yin ve yang artı ve eksi değerlerdir. Yang; aktif, açık renkler, güneş ve erkeği temsil eder. Yin ise koyu renkler, gece, ay ve dişiyi temsil eder. Her ikisi de birbirini tamamlar, biri olmadan diğeri olmaz. Çünkü her şey zıddıyla birlikte anlam kazanır. Amblemde görülen noktalar da tam olarak bunu ifade ediyor. Bu noktalar birbirine dönüşme potansiyelidir. Her yin’in içinde bir yang, her yang’ın içinde bir yin vardır. Her ikisi de birbirine dönüşebilir.

Dünyada bazı gerçeklerin her zaman için iki ayrı yüzü vardır. Her şey zıddıyla vardır. Var oluşunu da bu zıddının varlığına borçludur. Yin ve yang statik değil, süreklilik ve devamlılık gösteren ve aynı gücü paylaşmış zıtlıkların ifadesidir. Gece – gündüz, yaz – kış, yaşam – ölüm gibi… Dolayısıyla bunları farklı iki terim gibi işlemek de hatadır. Aslında gece gündüz iki ayrı gerçek değil, bir günün farklı iki yönüdür.

Yin ve yang enerjileri sürekli değişim içindedirler. Biri olmadan diğeri olamaz. Ne yin enerjisi, ne de yang enerjisi, evrende ve mekanda tek başlarına olamazlar. Potansiyel enerji üretebilmeleri için dengeli bir şekilde bir arada olmalıdırlar.

yin-yang-2_220515Yin ve yang Çinliler açısından evrenin dengeleyici, uyum sağlayıcı etmenleri olarak görülür. Aslında yin enerjisi her zaman yang’ın; yang da yin’in içindedir. Popüler yin yang simgesinde beyaz leke (yang) yin’in ve siyah leke (yin), yang’ın içindedir.

Yin ve yang genellikle bütünlük simgesini yaratan bir daire içinde resmedilir. Yin, yang ve daire simgenin bir olan üç elementidir. Yin sözcük anlamıyla bir tepenin gölgelikli kuzey yanını, yang ise güneşli güney yanını tanımlar. Yin ve yang birlikte Tao’yu meydana getirirler. Tao ‘yol’ anlamına gelir.

Yang etken, eril, baskın ve olumludur. Güç ve enerji doludur. Yin alıcı, dişi, doğurgan ve negatiftir. Destekler, besler, tutar. Yang gün, yin gecedir. Yin ve yang’ı anlatmak için gök ve yer, gündüz ve gece, siyah ve beyaz, eril ve dişi gibi başka örnekler de kullanılabilir. Bir, öteki olmadan var olamaz…

Siz de etrafınızdaki zıtlıkları bir inceleyin bakalım… Birbiriyle etkileşimleri nasıl?..

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?