Yok Olan Bir Medeniyet ve Taşlaşmış İnsanlar Şehri: POMPEİ

POMPEİ İtalya ülkesinin Campania bölgesinde olan Napoli iline bağlı bir yerdir. Napoli kenti yakınlarında olan 2010 yılı itibari ile toplamda 27.670 nüfusu ile bilinen kenttir. Roma döneminden kalan kalıntıları çok fazla olan medeniyetlerin göstergesi şehirdir.

Napoli kenti yakınlarında olan bu şehir Antik Roma döneminden kalan kalıntıları ile bilinir. pompei yani İtalya ülkesinde bir şehirdir. Şimdiki makalemizde sizlere pompei kavmi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Sizleri gerçekten çok etkileyecek olan pompei hikayesi hakkında bilgi alacaksınız.

İtalya’da çok değerli olan ve turist çeken pompei şehri, içinde kumarda oynatılıyordu. Kumar hayatı denize yakın olan mekanlara doğru da olmaya başladı. Ayrıca pompei şehri aydın kişileri içinde barındıran şehirdir. Bir süre sonra çok mutlu olan pompei halkı vahşet ve insanlık dışı durumlarla karşılacaktır.  Makalemiz sayesinde pompei nerede sorusu içinde yanıt bulacaksınız.

Pompei şehri M.Ö 79 yıllarında denize yakın olmasından kaynaklı çok seviliyordu. Zengin bir kentti. 79 yılı ile denize yakınlığı ile bilinen kentti. Ticaretin üstün olduğu çok zengin cennet gibi yerdi. Daha sonrasında ise, İtalyanın elit ve zengin kimseleri tarafından tespit edildi. Aydın kişiler bu şehri çok sevdiler ve ilgili şehirde yaşamaya başladılar.

Şehir ayrıca eğlencenin baş kenti olarak bilinirdi şehirde dolayısıyla maddi kaynakları çok fazla zenginler yaşıyordu. Şehirde köleler bile vardı. Ayrıca pompei şehri yaşayacağı felakaeti bilmeden hayatlarına devam eden ve eğlenceyi çok seven halk ile ünlüydü. Fakat pompei şehri,bir süre sonra kasırgalara maruz kalacaktır.

Milattan öncesine dayanan pompei kavmi köleler ve zatlar hakkında da sizlere bilgi verecektir. Başka köleler şehirdeki köleleri bile öldürüyordur. Adını çok duyduğumuz pompei kavmi geceleri dövüş sanatının gerçekleştiği bir topluluk anlatacaktır.  POMPEİ çok hoş olan bir şehirken artık o şehirden eser kalmadı. POMPEİ öncesinde bu şehir yanardağ diye bir sorun bilmiyordu.

Şehirde bir süre sonra vahşetler başladı. Birçok kitaba konu olan pompei hikayesi oldukça derinden etkiliyor. Televizyonlarda da canlandırılan pompei hikayesi herşeyin yaşandığı bu ülkenin dramına seyirci kalacaktır.

Yok Olan Bir Medeniyet ve Taşlaşmış İnsanlar Şehri: POMPEİ 1

Yok Olan Bir Medeniyet ve Taşlaşmış İnsanlar Şehri : POMPEİ olarak bilinen bir şehir haline gelecek yani kitaplarda da bu şekilde benzetmeler ve şehir için bu şekilde tabirler yapılıyor. POMPEİ konum itibariyle çok hoş olan bir şehirken nasıl olurda bu şekilde bir düzensizlikle karşılaşır pekte anlam verilemiyor.  Özellikle alevlerin yükseldiği pompei yanardağı ve insanların bu patlamadan etkilenmesi gerçekten çok korkutucudur.

Ülkede bu kadar kumar oynatılırsa yanardağ patlaması olması çok normaldir. Daha sonrası ise bu şehirde kalan insanlar diğer şehirlere göçe başlarlar. Tarihte bilinen pompei kavmi gerçekten çok ilgi çekicidir.

Yok Olan Bir Medeniyet ve Taşlaşmış İnsanlar Şehri: POMPEİ 2

Eğlenceye doyamayan pompei italya adeta artık bir dövüş ve kavgaların konuştuğu şehir haline geliyor. Ticaretin tavan yaptığı pompei şehrinde bir yanardağ patlaması ile insanlar yok oluyor. Fuhuş evlerininde çok fazla olduğu bu şehirde zaten felaket yaşanmamış olması kaçınılmaz durumdur. Ayrıca pompei felaketi insanlık dışı olayları gösteriyor.

Yaklaşık 6 veya 10 metre kadar derine inen yanardağ püskürmesi insanları küle çevirdi. Şehir lavların altında kaldı. Şehir adeta yok oldu. Yaz aylarında gerçekleşen bu felaketler çok şiddetliydi. Aşırı sıcaklardan kaynaklı oluşan lav patlaması itibariyle, volkanik patlamaar meydana geldi.

İnsanların üstüne ateşler fırladı.Yaklaşık 200.000 kişi hayatını kaybetti. Tarlada çalışanlarda olağanüstü ve korkunç şekilde hayatlarını kaybettiler. Kazma ve ekim yapan yani fuhuşla işi olmayan kişilerde lav püskürmesi ile hayatını kaybetti.

Yok Olan Bir Medeniyet ve Taşlaşmış İnsanlar Şehri: POMPEİ 3

 

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?