Yükseklik korkusu nedir?

Bazen yüksek bir yerden çekilmiş bir fotoğrafa bile bakmakta zorlanırız. Birçok insanda bulunan yükseklik korkusu içgüdüsel olabilir mi?

Yükseklik korkusu (akrofobi), yüksek bir yerden korkmak demektir. Genellikle uçma korkusuyla karıştırılır ancak bu iki fobi birbirinden farklıdır. Akrofobi, uçma korkusuna göre toplumda çok daha fazla görülen bir durumdur.

Yükseklik korkusunun derecesine göre, kişi bir binanın yüksek katlarından ya da bir merdivenden çıkarken korkabilir. Aslında boşluktan tedirgin olmak gibi anlaşılsa da esasında bir denge sorunudur. Gözün yüksek bir yerden aşağıya bakmasıyla uzaklığı hesaplayamamasının beyne verdiği mesaj ile ayakların yere temas etmesinin beyne verdiği mesaj beyinde çelişki oluşturur. Yükseklik korkusu da bu çelişki nedeniyle ortaya çıkar.

Akrofobi, çok ilerlemişse kişiyi sosyal hayattan soyutlayabilir. Yüksek olduğu gerekçesiyle birçok yere gitmek istemeyen kişi, sosyal çevresinden uzaklaşabilir.

yukseklik korkusu 2 1410Neden yüksekten korkuyoruz?

Araştırmalar insanların genelde yükseklikten tedirgin olmalarının normal bir durum olduğunu göstermektedir. 1960’larda yapılan bir deneyde, emekleyen bebeklerin anneleri çağırmasına rağmen yüksekte bulunan bir cam paneli geçmeyi reddettikleri görülmüştür.

Bu nedenle akrofobinin evrimsel hayatta kalma mekanizmasının kısmen yerleşmiş bir parçası olduğu düşünülmektedir. Yani insanlar hayatta kalabilmek için içgüdüsel olarak yüksek yerlerden korkmaktadırlar. Yükseklik korkusu ise normal bir korku tepkisinin, aşırı reaksiyona dönüşmüş hali olarak kabul edilir.

Birçok insanda var olan bir durum olan akrofobi, normal olan yüksek korkusuna aşırı tepki verme durumudur. Uzmanlar bu durumun kişinin geçmiş yaşantısında herhangi bir yerden düşmesinden ya da çevresindeki bireylerin yüksek yerlere karşı aşırı tepki vermelerinden dolayı öğrenilmiş bir davranış olduğunu düşünmektedir.

Yükseklik korkusunun belirtileri nelerdir?

akrofobi 1410Akrofobi yaşayan kişi korkmasına neden olacak bir durumla karşılaştığında örneğin yüksek bir yerde bulunmak zorunda kaldığında yoğun bir baş dönmesi yaşadığını sanabilir. Bu yüzden de toplumda akrofobinin baş dönmesiyle karıştırıldığına sık rastlanır. Ancak yükseklik korkusu olan kişinin o esnada hissettiği baş dönmesinden daha farklıdır. Kişi yükseğe çıktığında öncelikle paniklemeye başlar ve etrafında tutunabileceği bir şeyler arar. Kendi denge duygusuna güvenemez. Böyle durumlarda kişi genellikle acilen aşağı inmeye çalışır, dört ayağı üzerinde emeklemeye başlar ya da diz üstü çöker.

Belirtileri genel olarak diğer fobilerden daha farklı değildir. Terleme, kalp çarpıntısı, titreme, ağlama gibi fiziksel belirtilerin dışında psikolojik anlamda kilitlenme ve sağlıklı kararlar verememe durumları da yaşanabilir.

Akrofobi nasıl tedavi edilir?

Akrofobi tedavisinde en çok, kişinin aşama aşama ya da birdenbire korktuğu durumla karşılaşması ile korkunun ortadan kalkması üzerinde durulur. Genellikle de bu yöntemle sonuç başarıya ulaşmış olur. Ancak bazen kişi kendindeki baş dönmesini akrofobi zannedebilir. Hastanın daha ciddi bir rahatsızlığın var olması durumunu göz önüne alarak bir uzmana görünmesi gerekebilir.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?