Yunus Emre kimdir?

Tasavvuf şiirinin en önemli temsilcilerinden bir olan Yunus Emre ve hayatı hakkındaki tüm bilgileri sizin için toparladık…

Hakkında fazla bilgi olmayan Yunus Emre’’nin, bazı araştırmacılar tarafından Sarıköy’’de on üçüncü yüzyılın ikinci çeyreği ile on dördüncü yüzyılın ilk çeyreğinde yaşadığı düşünülmektedir. Bazı araştırmacılara göre ise Karamanlı. Bütün Anadolu’’yu dolaştığı, Mevlana‘’yı gördüğü eserlerinde geçen cümlelerden anlaşılan Yunus Emre’’nin 1320’de seksen iki yaşında öldüğü söylenir. Yaşamı hakkında bazı bilgilere eserlerinden ulaşılan Yunus Emre’nin buna göre doğum tarihi de 1238 yılına denk gelmektedir.

Halk arasında anlatıldığına göre küçükken okula giden Yunus Emre alfabeyi bir türlü öğrenememiştir. Bunun üzerine okulu bırakıp köyünde çiftçilik yapmaya başlamıştır. İleriki yıllarda yaşanan kıtlıktan etkilenen Yunus Emre çareler aramaya başlar. Kırşehir’’e yakın Sulucakarahöyük’’te yaşayan Hacı Bektaş Veli adında birinin kapısına gelen ihtiyaç sahiplerini eli boş göndermediğini duyar. Bunun üzerine Hacı Bektaş Veli’’nin yanına gitmeye karar veren Yunus Emre eli boş gitmemek için yolda alıç toplar. Dergaha vardığında Hacı Bektaş Veli, Yunus’’un samimi ve saygılı davranışlarından çok memnun kalır. Yunus’’un buğday için geldiğini öğrenince yanındakilere, ““Sorun bakalım buğday mı ister, himmet mi?”” der. Yunus “Emre, “Ben himmeti (gayret) ne yapayım, karın doyurmaz ki, bana buğday gerek!” der.

yunus emreBuğdayını alan Yunus yola çıkar ama yolda giderken buğdayı aldığına pişman olur ve geri döner. Hacı Bektaş Veli’’nin huzuruna çıkan Yunus, buğday değil himmet istediğini söyler. Hacı Bektaş Veli, ““O söylediğin geçti artık, biz o anahtarı Taptuk Emre’’ye verdik”” der. Bunu duyan Yunus, Taptuk Emre’’yi bulmak için yollara dökülür. Taptuk Emre’’yi bulan Yunus, ona durumu anlatır ve Taptuk Emre’’nin dervişi olur. Dergaha odun taşımakla görevlendirilen Yunus Emre, kırk yıl boyunca dergaha bir tek eğri odun getirmez. Soranlara ise, “”Bu kapıdan içeriye odunun eğrisi bile giremez”” der. Tek amacı erenler mertebesine ulaşmak olan Yunus bir türlü erenler mertebesine ulaşamadığını düşünüp, üzülür ve Taptuk Emre’’nin yanından ayrılır.

yunus emreTaptuk Emre’’den ayrı geçirdiği zaman içinde başından geçen bazı olaylar sonucunda Yunus istediği mertebeye ulaştığını anlar. Tekrar Taptuk Emre’’nin yanına döner ama Taptuk Emre’’ye mahcup olduğu için önce karısı ile görüşür. Şeyhinin kendini affetmesini ister. Kadın, “”Bilirsin gözleri görmez, sen kapının eşiğine yat. O sabah namazına kalktığında ayağı sana dokunur. Bu kim diye bana sorar. Ben de Yunus, derim. Eğer hangi Yunus derse ses çıkarmadan çek git. Yok, eğer bizim Yunus mu derse, kalk şeyhinin eline sarıl” ”der. Kadının dediğini yapan Yunus, şeyhinin “”Bizim Yunus mu?”” sorusu üzerine yerden kalkar ve şeyhin ellerine sarılır. Bu olaydan sonra da Yunus’’un hayatını kaybettiği söylenir.

Türkçe’’yi çok güzel kullanan Yunus Emre sanat yaşamında halka, halkın dili ile hitap etmiştir. Bu da Öz Türkçe ile eserler veren Yunus’’un her zaman okunup anlaşılmasında önemli rol oynamıştır. Aruz ölçüsü ile de şiirler yazmıştır ama onun en güzel şiirleri hece ölçüsü ile yazdıklarıdır. Yunus Emre’’nin “Risalettü’n- Nushiyye” ve “Divan” olmak üzere iki eseri vardır. Yunus’’un şiirleri tasavvuf ağırlıklıdır. Hoşgörüsü de çok ileri olan Yunus’un ““Yaratılmışı hoş gördük, yaratandan ötürü”” sözü bunun en büyük kanıtıdır.

yunus emreHalk şairi değil halkın şairi olan Yunus Emre, öylesine çok sevilmiştir ki Anadolu’’nun çeşitli yerlerinde adına anıt mezarlar yaptırılmıştır.

İlim İlim Bilmektir

İlim ilim bilmektir.
İlim kendin bilmektir.
Sen kendini bilmezsin,
Ya nice okumaktır

Okumaktan murat ne?
Kişi Hak’kı bilmektir.
Çün okudun bilmezsin,
Ha bir kuru emektir.

Okudum bildim deme.
Çok taat kıldım deme.
Eğer Hak bilmez isen,
Abes yere yelmektir.

Dört kitabın ma’nisi,
Bellidir bir elifte.
Sen elifi bilmezsin,
Bu nice okumaktır.

Yiğirmi dokuz hece,
Okursun uçtan uca.
Sen elif dersin hoca,
Ma’nisi ne demektir?

Yunus Emre der hoca.
Gerekse bin var hacca.
Hepisinden iyice,
Bir gönüle girmektir.

Yunus Emre

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?