Zehirli ayakkabılar nereden geliyor?

Çin’den ithal edilen zehirli ayakkabıların markaları belli oldu!.. Peki, o zehirli ayakkabılar şimdi nerede?

Çin’den ithal edilen ve kanserojen madde içerdiği gerekçesiyle imha edilmesine karar verilen 33 bin çift zehirli ayakkabının Erenköy Gümrüğü’nden gizlice piyasaya sürülmesinin yankıları devam ediyor.

Piyasaya sürülen ‘zehirli ayakkabılarla’ ilgili soruşturma başlatan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı‘nın 2014 yılı denetimlerinden ortaya çıkan çarpıcı sonuçlara göre, incelenen her üç ayakkabıdan birinin ‘zehirli’. Kanserojen madde içeren ürünler sıralamasında ise ayakkabıyı zehirli oyuncak, kırtasiye, tekstil ve çocuk bakım ürünleri izliyor.

zehirliayakkabi3_3011Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 1 Ocak 2014 tarihinden bu yana yurt genelinde yapılan denetim sonuçlarına göre ortaya çıkan tablo çok ürkütücü. Denetimler kapsamında bebek bezinden oyuncağa, ayakkabıdan kırtasiye ürünlerine kadar çok çeşitli ürün incelendi. 4 bin 406 firmaya giden denetim ekipleri, toplamda 393 bin 326 ürünü denetimden geçirdi. Bu ürünlerden yüzde 80’i ‘uygun’ bulunurken, yüzde 15’i standartlara uygunsuz olduğu gerekçesiyle ‘aykırı ürün’, yüzde 5’i ise kanserojen madde içerdiği için ‘güvensiz ürün‘ kategorisinde değerlendirildi. Laboratuvarda incelenen ürünlerin 18 bin 347’sinde kanserojen etki yapan kimyasal maddelerden fitalat, azor boya ve ağır metaller tespit edildi. Bakanlık yüzde 90’ı ithal olan bu ürünlerin satışını durdurarak büyük bir oranını piyasadan toplattı.

Tespit edilen zehirli ürün oranlarına göre, ‘ayakkabı‘ listenin başında yer alıyor. İncelenen 10 bin 575 ayakkabıdan 3 bin 8’i ‘güvensiz ürün’ olarak belirlendi. Buna göre ayakkabıların yaklaşık yüzde 30’u, yani her üç ayakkabıdan biri kanserojen madde içeriyor.

zehirlioyuncak2_3011Güvensiz ürün oranlarında ayakkabıyı kırtasiye ürünleri takip ediyor. Denetimlerde kırtasiye ürünlerinin yüzde 10’unun zehirli olduğu belirlendi. İncelenen 29 bin 222 kırtasiye ürününden 3 bin 281’inde kanserojen madde bulundu.

Denetimlerde en fazla incelenen ürün ise oyuncaklar oldu. İncelenen 180 bin 855 oyuncak ürünün 11 bin 310’u, yani yaklaşık yüzde 6’sında zehir tespit edildi. Tekstil ve çocuk bakım ürünleri de kanserojen madde içeren diğer ürünler. Tekstilde 33 bin 143 üründen 743’ünde, çocuk bakım ürünlerinde ise 20 bin 382 üründen sadece 5 tanesinde zehirli maddelere rastlandı.

BAKANLIĞIN 2014 DENETİM VERİLERİNE GÖRE;

– Biberon, alıştırma bardağı, emzik / 6 bin 788 üründen 305’i ‘aykırı ürün’
– Bebek bezi / 164 ürünün hepsi ‘uygun ürün’
– Bisiklet / 376 üründen 5’i ‘aykırı ürün’
– Çakmak / Bin 963 üründen 2’si ‘aykırı ürün’
– Çocuk bakım ürünü / 20 bin 382 üründen 3 bin 536’sı ‘aykırı ürün’, 5’i ‘güvensiz ürün’
zehirliayakkabi1_3011Ayakkabı / 10 bin 575 üründen 3 bin 8’i ‘güvensiz ürün’
– Okul tekstil ürünü / 57 bin 630 üründen 2 bin 481’i ‘aykırı ürün’
– Deterjan, hava, aromatize edici, havuz kimyasalları, kuvvetli asit bazlar / 28 bin 617 üründen 7 bin 378’i ‘aykırı ürün’
– Diş fırçası, alıştırma bardağı, göğüs pompası, hijyenik ped / 10 bin 899 üründen 11 bin 60’ı ‘aykırı ürün’
– Kırtasiye ürünleri / 29 bin 222 üründen 3 bin 281’i ‘güvensiz ürün’
– Lazer işaretleyiciler / 890 üründen 835’i ‘aykırı ürün’
– Mobilya / 453 üründen 169’u ‘aykırı ürün’
– Oyuncak / 180 bin 855 üründen 11 bin 310’u ‘güvensiz ürün’, 34 bin 792’si ‘aykırı ürün’
– Tekstil / 33 bin 143 üründen 5 bin 495’i ‘aykırı ürün’, 743’ü ‘güvensiz ürün’

Bakanlık markaları açıkladı!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, 19 bin 920 çift, 9 model ayakkabı cinsi eşyanın imha edilmeyerek yasadışı olarak iç piyasaya sürüldüğünü hatırlatarak bu ayakkabılardan 2368 çiftin mühürlenerek satışlarının durdurulduğunu, 1947 çiftinin başka bir antrepoda olduğunu tespit etti. Numunesi alınan 15 model ayakkabıdan 12 tanesinin test sonuçları uygunsuz, 3 tanesinin sonuçları uygun çıktığı açıklandı. Firmaya ise 266 bin 490 TL idari para cezası uygulandığı belirtildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden yapılan açıklama şöyle; “Erenköy Gümrük Müdürlüğü denetimi altında faaliyet gösteren bir antrepoda muhafaza edilen, tehlikeli kimyasal madde ihtiva etmesi nedeniyle imha edilmesi gereken Denge Enternasyonal Ayakkabıcılık İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne ait Çin menşeili, ’Arow’, ’Arow Men’ ve ’Arow Kids’ markalı 19 bin 920 çift, 9 model ayakkabı cinsi eşyanın imha edilmeyerek yasadışı olarak iç piyasaya sürüldüğü belirlenmişti.

Uzmanlar uyarıyor!

Tüketiciye düşen dikkatli olmak! 33 bin zehirli ayakkabının piyasaya sürülmesi sonrası uzmanlar, vücudun ürünlere karşı verdiği reaksiyonların önemsenmesi konusunda uyarıyor. Uzak Doğu‘dan özellikle Çin’den gelen ürünlere karşı dikkatli olun uyarısı yapılıyor.

zehirliayakkabi2_301133 bin zehirli ayakkabının iç piyasaya sürüldüğünün ortaya çıkmasıyla Uzak Doğu’dan özellikle Çin’den gelen ürünler mercek altında. Sadece ayakkabı değil, okul gereçleri, tekstil ürünleri, oyuncaklar…

Alerji deyip geçilen durumların tahmin edildiğinden daha önemli olabileceğini belirten uzmanlara göre; ciltteki her kızarıklığa önem vermek ve ciltte kuruma, kabarma, çatlamanın oluştuğu durumlarda doktora başvurmak gerekiyor.

Uzmanlara göre bu şikayetler son yıllarda daha da arttı. Tüketiciye düşense dikkatli olmak, özellikle kötü kokulu ve fazla parlak ürünlerden kaçınmak.

Pratikte hangi ürünün kanser riski taşıdığını anlamak mümkün değil. Bu tip zehirli ürünler işporta da satılabilir, AVM’lerde de… Giysilerdeki kanserojen madde, DNA yapısıyla etkileşir ve hücrelerde değişikliklere neden olur. Kıyafetlerde terle birlikte aktive olabiliyor. Ayakkabıyı mümkün olduğu kadar çorapla giymek önemli. Çıplak ayakla giymek, içi kanserojen barındıran boyayla boyanmış ayakkabılar için büyük tehlike.

Bu maddelere birden fazla kez maruz kalınması, zamanla başka kanserojen maddelerle de birleşerek etkisinin artmasına sebep oluyor. Ürünün azo boyar içermemesine dikkat edilmeli.

zehirlioyuncak3_3011Kıyafetlerdeki kanser riskine ilişkin bir diğer araştırma da geçen aylarda Greenpeace (uluslararası bir çevre kuruluşu) tarafından yapılmıştı. Greenpeace, 25 farklı ülkeden aldığı 82 çocuk ürününü İngiltere’deki laboratuarında inceletmişti. Giysilerin zehir saçtığını ortaya koyan araştırmada, 5’i Türkiye’den alınan, 3’ü de Türkiye’de üretilen ürünler yer almıştı. Greenpeace raporunda, sınırın üzerinde zararlı kimyasallar olarak bilinen nonil fenol etoksital (NFE), fitalat, organotin, perflorlu kimyasallar ve antimon izine rastlanmıştı.

ALO 175’İ ARAYIN!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, gerekli testlerden geçemeyen ve iç piyasaya sürülmemesi gereken ayakkabıların marka ve modelleri ile görselleri paylaştı. Bakanlık, söz konusu ürünlerden satın alan veya herhangi bir satıcıda satışa sunulduğunu gören tüketicilerin ALO 175‘i arayarak şikayette bulunmasını istedi. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Ürünlerden satın alan veya herhangi bir satıcıda satışa sunulduğunu gören tüketicilerimiz Bakanlığımız www.tuketici.gov.tr adresindeki ’Tüketici Şikâyetleri’ linkinden veya ALO 175 hattından Bakanlığımıza şikâyette bulunabilirler. Bakanlığımızın konuya ilişkin denetimleri yoğun olarak devam etmekte olup, sonuçları kamuoyu ile paylaşılacaktır” denildi.

Trabzon hurmasının faydaları neler?
En zararlı yiyecekler neler?
Çeşit çeşit limonata tarifleri!
Topuklu ayakkabı nasıl ortaya çıktı?
Üstün zekalı 25 ülke!

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?