Zemzem suyu hakkında bilgi! Zemzem suyunun önemi!

Yaklaşık dört bin yıl önce bulunduğu düşünülen zemzem suyu, yapılan birçok araştırmaya rağmen hala açıklanamayan sırlar barındırıyor…

Türkçe’de bol su manasına gelen zemzem suyu Müslümanlarca kutsal sayılan Mekke’deki bir kuyudan çıkar. Birçok derde deva olduğu söylenen zemzem suyu hakkında bilim insanlarının da tam olarak açıklayamadığı hususlar vardır.

Zemzem suyu bilindiği gibi yüzyıllardır tükenmeyen ve kaynağının nerede olduğu bilinmeyen yer altı suyudur. Arap Yarımadası’nın en kurak bölgesinde sadece 1.5 metre çapında çıkan bu su çok kaliteli ve bitmek tükenmek bilmiyor.

Suyun kaynağı hakkında 3 tahmin var fakat henüz tahminin ötesine geçip bilimsel kesinliğe kavuşabilmiş değil. En güçlü tahmin her gün yağmur alan ve yüksekliği iki bin metreyi bulan Taif Dağı üzerine. Zemzem kuyusu dünya üzerinde bilinen kuyuların hiçbirine benzerlik göstermeyen bir şekilde huniye benziyor. Yapılan araştırmalara göre bu şekilsel özellik suyun debisinin düzenlenmesinde temel faktör oluyor. Bölgede birçok kuyu var ancak bölgenin jeolojik yapısıyla alakalı olarak bu kuyulardan çıkan sular ya çok tuzlu ya da mineralli. Zemzem ise bu konuda dengeli bir yapıya sahip ve kuyudan ne kadar su çekilirse çekilsin kuyu bu su ihtiyacını anında karşılıyor ve değişim göstermiyor.

Zemzem kuyusu öyle bir noktada ki 3 farklı yönden gelen çatlaklar birleşiyor. Her bir çatlaktaki su da değişik jeolojik yapılardan geçerek geliyor. Her bir suyun kalitesi birbirinden farklı. Ancak 3 çatlağın karışımıyla zemzem oluşuyor.

zemzem-suyu_120715Bu sudan alınan örnekler Avrupa laboratuvarlarında incelendiğinde suyun içinde çok az miktarda kükürt bulunduğu sonucuna varılmış. Dünya Sağlık Örgütü’nün de dikkatini çeken zemzem suyu, dünyanın en sağlıklı sularından biri unvanını almış durumda. Amerika’da yapılan testlerde içinde mikroorganizma ve bakteri bulunmayan tek su olduğu da kanıtlanmıştır. Ayrıca içildiği zaman hiçbir şekilde idrar yoluyla vücut dışına atılmaz. Sadece ter ile vücut dışına çıkar. Her ne kadar zemzem suyunun bu özellikleri bilim çevrelerince kesinlik kazanmışsa da henüz nedenleri hususunda bilimsel bir sonuç alınabilmiş değil. Bu yüzden bir mucize olarak değerlendirilmektedir.

Suyun insanlar için öneminin Enbiya Suresi’ndeki bir ayette, “Canlı olan her şeyi sudan yarattık” şeklinde ifade edildiğini belirten alimler, zemzem suyunun öneminin İslamiyetin kabulü ve Hz. Muhammed’in (SAV) zemzem suyunu içmesiyle bir sünnet haline gelmesinin ardından daha da arttığını dile getiriyorlar.

Zemzem Suyunun Hikayesi

Hz. İbrahim, Mekke’de kuş konmaz kervan geçmez, bitkisi olmayan tamamen kurak bir yere hanımı ve çocuğu İsmail’i bırakıp geri dönmek durumunda kalıyor. Hz. Hacer’in yanındaki azık bitince, çocuğunu beslemek istiyor ancak sütü gelmiyor. Ne yapacağını şaşırıp bir sağa bir sola koşturuyor ve yüksek bir tepeye çıkıyor. Tepede bir suyun sızdığını görüyor. Suyu içtikten sonra göğsünden süt gelmeye başlıyor. Can havliyle suyun akmasını önlemek için önüne kumdan bir set yapıyor. Bu seti oluştururken de ‘dur dur’ anlamına gelen ‘zem zem’ diye sesleniyor. Suyun adı bu sebeple zemzem suyu olarak akıllarda kalıyor.

zemzem-suyu-1_120715Zemzem Suyunun Faydaları

Dünyada ne kadar kalırsa kalsın bozulmayan tek su olan zemzem suyunun faydaları saymakla bitmiyor. İslam alimlerine göre su ne niyetle içilirse ona fayda sağlıyor. Susayanın susuzluğunu gideriyor; açın açlığını… Şifa niyetiyle içene de şifa oluyor… İşte, zemzem suyunun bilinen faydalarından birkaçı;
– Baş ağrısını giderir.
– Anne sütünü artırır.
– Gözün görmesini keskinleştirir.
– Bedene kuvvet verir.
– Kalp krizine şifadır.
– Özellikle sıtmaya iyi gelir.
– Sağlıklı deriye sürüldüğünde kanser riskini %90 azaltır.
– Yaşlanmayı geciktirir.
– Kelliği önler.
– Zemzem ile ovalanan vücut, kış mevsiminde üşümez.
– Lens kullananlar için doğal solüsyondur.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?