Zeplin Nedir, Nasıl Çalışır? İlk Zeplin Nerede, Kim Tarafından İcat Edildi?

Zeplin, bir tür uçan balon olarak adlandırılabilir. Eski tarih filmlerinde, belgesellerde, kitaplarda ya da internet sitelerinde bu balonlara rastlamak mümkündür. Merak edenler ve zeplinler hakkında detaylı bilgi almak isteyenler için zeplin ne demek sorusundan yola çıkarak konumuzu hazırladık…

Zeplin Nedir

Zeplin, puro biçiminde içinde hafif gaz bulunan bir tür hava aracıdır. Birden fazla kullanım alanı olan bu hava aracı günümüzde Helyum gazı ile şişirilmektedir. Daha önceleri Helyum yerine Hidrojen gazı ile şişirilen zeplinler kazalara neden olduğu için Helyum gazı ile şişirilmesine karar verilmiştir. Zeplin çalışma prensibi ve bu hava araçları ile ilgili detaylara geçmeden önce zeplin hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  • 31 Mayıs 1915 gecesi bir Alman zeplini kuzey Londra’da görülmüş ve karanlık sokaklara bombalar yağdırmaya başlamış. Bu olay Londra’nın ilk havadan bombalanışı olmuştur.
  • Zeplin aracının ismini aldığı kişi Kont Ferdinand von Zeppelin emekli bir Alman generaldir.
  • Zeplin kelimesinin İngilizce karşılığı da benzerdir ve “zeppelin” dir.
  • Ülkemizin zeplinle ilk tanışması 1929 senesinde olmuştur. Bu tanışma Graf Zeppelin’in Türkiye üzerinden Orta Doğu’ya geçişi esnasında olmuştur.

Zeplin Nasıl Çalışır

Zeplinler içerinde bulunan Helyum gazının uçucu özelliği sayesinde havada hareket edip uçarlar. Puro şeklinde olan bu aletlerin alt kısımlarında yolcu seyahat bölümü vardır. Bu yolcu seyahat bölümünde kişi sayısına göre taşıma yapılabilir. Aracın havalanması, inmesi ve havada hareket yönünün belirlenmesi için özel kısımları vardır. Bu özel kısımlar sayesinde kontrol edilebilir bir yapısı vardır. Bu da zeplinlerin kullanım alanlarının genişlemesini sağlamıştır. Ancak zaman zaman yaşanan zeplin kazaları, bu aletin kullanımının sınırlanmasına neden olmuştur.

Zeplin Nasıl Uçar

Zeplin çalışma prensibiitme kuvveti prensibidir… Farklı büyüklüklerde olabilen bu aletlerin havada yol alması için itme prensibinden yararlanılır. Zeplinlerin yapım aşamalarında ve kullanımlarında içlerindeki gazın kuvveti ve itme prensibine yeterliliği göz önüne alınmalıdır. Zeplinlerin havada uçarken manevra yapması için özel dümenleri vardır. Kontrol eden kişi bu dümen ile kolay bir şekilde aracı yönlendirebilir.

Zeplin Nasıl Uçar

Zeplin Ne Zaman İcat Edildi

Zeplin’in icadından önce benzer şekilde araçlar icat edilmiş ve bu araçlar ile uçuş denemeleri yapılmıştır. Bu uçuşlardan ilk olarak başarılı olanı 24 Kasım 1852 yılında Henri Giffard tarafından gerçekleştirilmiştir. Henri Giffard, 160 kilo ağırlığındaki bir buhar makinesini 12 metre çapında 43 metre uzunluğunda hidrojenle dolu bir torbanın altını takıp bu uçuşu gerçekleştirmiştir. Paris’ten havalandırılan bu araç 30 km uzaklıktaki Trappes’e kadar uçarak gelmiştir.

İlk zeplin yapım yılı ise 1900 yılı olarak kabul edilir. 2 Temmuz 1900 tarihinde harakete geçirilen zeplin 400 metre yükseklikten uçarak 6 kilometrelik bir yolu 17 dakika 30 saniyede aldı. 11 metre çapında ve 128 metre genişliğinde olan bu zeplinin alüminyum iskeleti vardı ve içi hidrojen gazı ile doluydu.

Zeplin Ne Zaman İcat Edildi

Zeplin Kazaları

Zeplin, içinde gaz bulunan ve bu gaz ile havalanan bir araçtır. İlk başlarda Hidrojen gazı ile havalanan bu araçlarda zaman zaman kazalar da meydana gelmiştir. Bu kazaların daha aza indirilmesi için Helyum gazı kullanılarak aletlerin havalanması sağlanmıştır. Farklı nedenler ile gerçekleşmiş çok sayıda zeplin kazası tarihte yer etmiştir. Ancak hiç birisi 6 Mayıs 1937’de New Jersey, ABD’de gerçekleşen kaza kadar kayıp vermemiştir. O dönemlerin modern imkanları ile tasarlanan zeplin ile yolculuk yapıldıktan sonra iniş sırasında aracın alev alması sonucu 36 kişi hayatını kaybetmiştir. O tarihten sonra zeplinler yolcu taşımak için kullanılmamıştır.

Zeplin Kazaları

Zeplin Ne İşe Yarar

36 kişinin hayatını kaybettiği Hindenburg Felaketi sonrasında zeplinler taşıma aracı olarak kullanılmamıştır. Günümüzde bu araçlar en fazla reklam için kullanılmaktadır. Zeplinlerin üzerine yazılan marka ismi ve logosunun havada belli bir süre kalmasını ile yapılan bu reklamlar, ülkemizde çok fazla kullanılmamaktadır.

İskelet Sistemi, İskelet Sisteminin Özellikleri ve Görevleri

İskelet sistemi nedir? Vücuttaki görevi ve özellikleri nelerdir?

mega man

Mega Man mobil cihazlara geliyor!

Herkesin severek oynadığı Mega Man, mobil cihazlardaki yerini alıyor. Peki Mega Man nedir?

Pokemon Go için yeni Pokemonlar geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan Pokemon Go oyunu için yeni Pokemonlar geliyor. Peki Pokemon Go nedir, nasıl oynanır?

Tiftik keçisi

Tiftik keçisi ve özellikleri

Tiftik keçisi nasıl bir hayvan türüdür? Türkiye’de tiftik keçisi yetiştiriciliği nerelerde yapılır?

ekvatoral iklim

Ekvatoral iklim ve özellikleri!

Ekvatoral iklim nedir, özellikleri nelerdir? Ekvatoral iklim nerelerde görünür?

süper mario run

Süper Mario Run geliyor!..

Süper Mario Run Iphone ve İpad kullanıcılarıyla buluşuyor!.. Peki Süper Mario nedir?

En son baktıklarımız

Gökkuşağı Dağları

Gökkuşağı Dağları nerede?

Görenlerin ilk bakışta gözlerine inanamadığı ve insana gerçek olmadığı izlenimi veren Gökkuşağı Dağları hangi ülkede?

ilginç bilgiler

Nadir bilinen ilginç bilgiler

Hayatınızda birçoğunu belki de ilk defa duyacağınız ilginç bilgileri sizin için bir araya getirdik…

hindistan cevizi

Neden hindistan cevizi yemeliyiz?

Hindistan cevizinin birçok faydası vardır. Peki faydaları nelerdir ve hindistan cevizi nasıl yenir?

Einstein’dan altın öğütler!

Albert Einstein’ın sözleri ve görüşlerinden, girişimcilik ile ilgili uygulanabilir çıkarımlar! 

ejder meyvesi

Ejder meyvesi nedir?

Ejder meyvesi ilginç yiyecekler arasında yer alıyor. Peki, bu meyvenin yararlarını biliyor musunuz?..

Çınar Ağacı ve özellikleri

Uzun ömürleri ve heybetli görünüşleri ile bilinen çınar ağaçlarının özellikleri nelerdir? Nerelerde yetişir? Kaç türü bulunur?